A si lahko vsaj enkrat tiho
Rožančeva nagrada 2023
Ob dramaturško izbrušenem, s humorjem podloženem pisanju imamo občutek, kot bi s pisateljico na kavču v dnevni sobi debatirali o ženskah, emigrantih, državljanstvu, politiki, gledališču, starševstvu, otrocih, predsodkih, epidemiji, feminizmu, solzivcu, zlorabah, optimizmu, neuspehu in predvsem o pogumu.
Leto izida: 2022
Število strani: 264
Dimenzije: 16 x 23,5
Vrsta: trda vezava
ISBN: 9789612773632
O knjigi
A si lahko vsaj enkrat tiho je svojevrstna avtobiografija Ivane Djilas, v kateri se prepletajo esejistične zgodbe in družinske fotografije, kot jih je v objektiv ujelo rahločutno oko Petra Uhana. Obenem pa je to življenjepis sveta, v katerem živimo, saj pisateljica resnične zgodbe, kot jih zna izpisati samo življenje, izkoristi za razmislek o najrazličnejših družbenih fenomenih. Ob dramaturško izbrušenem, s humorjem podloženem pisanju imamo občutek, kot bi s pisateljico na kavču v dnevni sobi debatirali o ženskah, emigrantih, državljanstvu, politiki, gledališču, starševstvu, otrocih, predsodkih, epidemiji, feminizmu, solzivcu, zlorabah, optimizmu, neuspehu in predvsem o pogumu. O tem, da ne smemo biti tiho in da je »nekatere stvari preprosto treba narediti, ker je tako prav. In ker jih nihče ne bo naredil namesto nas.«
Odzivi
Ivana Djilas je nekaj najboljšega, kar se je zgodilo Sloveniji. Ne nastavlja nam ogledala, ampak nam nastavlja prihodnost – za katero se moramo boriti, ne glede na vse, kar se je zgodilo v preteklosti.
Grega Repovž (iz spremne besede)Res je od hudiča, še posebej zato, ker se sama sebi sploh ne zdi bogvekaj. Ampak če ona ni bogvekaj – kaj smo potem mi, toliko šibkejši, toliko manj borbeni, manj aktivistični in v številnih pogledih precej bolj privilegirani?
Darja MarinšekIvana je ena od dveh najmanj zamerljivih ljudi, ki ju poznam, obe sta ženski. Ne sodi, ne zameri, ne linča, ne obsoja, samo spominja se, razmišlja, piše. Zato se njena knjiga bere kot tapiserija sosledij, ki jo je stkala kot dekle, pa jo je pokončala bombna eksplozija. Sama misli, da me noro zabava z neumnostmi, kar zelo drži, v večini pa me s svojimi duhovitimi orisi krivic, strahot, nesramnosti, nespameti, slabih odločitev, težkih razmer in z neomajnim zaupanjem v ljudi, uči o krhkosti človeškega bitja in časa.
Nina ValičKot gotovo veste, obstajajo serije, ki jih bindžamo. No, Ivana pa je izumila knjige, ki jih bindžamo – ki jih torej preberemo na eks. Med branjem njene knjige A si lahko vsaj enkrat tiho nisem mogel skočiti niti do hladilnika, zato sem bil na koncu tako dehidriran, da sem jo moral prebrati še enkrat.
Marcel Štefančič, jr.