Filter by Oznake izdelkov
roman

Moji starši

Prevod: Irena Duša

Intimni portret priseljevanja, družine in srce parajočih dogodkov, izpod peresa avtorja, ki ga Colum McCann imenuje “največji pisatelj naše generacije.”

Zgodovina iz perspektive spomina: druga plat romana Tole ni zate.

Copyright: @2024 Založba Goga
Dimenzije: 15 × 21 cm
Število strani: 208
Leto izida: 2024
Vrsta: trda vezava
ISBN: 9789612774646

 

 

 

Tiskane izdaje
trda vezava24,90 

O knjigi

V drugem delu spominov, ki so komplementarni že izdanemu romanu Tole ni zate (Goga, 2023), se Hemon osredotoča na zgodbo svojih staršev in širši zgodovinski kontekst nekdanje Jugoslavije. Ta je pustil neizbrisen pečat v zavesti številnih generacij, na področjih, ki so po tolikih letih znova predmet aktualnih razprav: dostop do brezplačnega izobraževanja, pravice žensk, prostovoljne delovne brigade oziroma kolektivne iniciative znotraj skupnosti … Avtor širjenje Titovega projekta vzporeja s porajajočo se ljubezensko zgodbo med mamo in očetom. Pripoveduje, kako sta se spoznala med študijem v Beogradu, delala v državnih podjetjih in živela v državno subvencioniranih stanovanjih, kako sta svojo lastno prihodnost videla kot neodtujljivo povezano s prihodnostjo novega naroda. Predvsem pa se sprašuje, kaj je zanju pomenil propad skupne države, selitev v novo domovino in (p)osvojitev novega, drugačnega načina življenja.

 

Princeton-University

Aleksandar Hemon

Aleksandar Hemon (rojen 1964 v Srarjevu) je bosansko-ameriški avtor, esejist, kritik, televizijski pisatelj in scenarist. Doštudiral je v Sarjevu, magistriral pa v ZDA na Northwestern University.

Od leta 1992 živi v ZDA. Po treh letih bivanja v ZDA, kjer je na začetku opravljala različna priložnostna dela, je objavil svojo prvo knjigo v angleščini, zbirko kratkih zgodb Vprašanje Bruna (2000, pri Založbi Goga je izšel prevod 2019), in požel plaz odličnih kritik,  bil dolgo eden najbolj prodajanih avtorjev v ZD, delo je bilo prevedeno v mnoge tuje jezike. Z drugo knjigo, žanrsko neopredeljenim romanom Nowhere Man (2002), je utrdil svojo avtorsko prepoznavnost in velik ugled, svetovno slavo pa mu je prinesel Projekt Lazar (2008), ki se je prebil v ožji izbor za kar dve prestižni ameriški literarni nagradi za leto 2008: ameriško državno nagrado za književnost in nagrado Nacionalnega združenja književnih kritikov. Leta 2013 je objavil svoje prvo »stvarno« knjižno delo, avtobiografsko zbirko esejev Knjiga mojih življenj, leta 2015 pa roman The Making of Zombie Wars (Kako so nastale Vojne zombijev). Hemon je več let pri ameriški založbi Dalkey Archive Press urejal antologijo evropske kratke proze Best European Fiction. Je prejemnik mnogih uglednih nagrad in pogosto objavlja v The New Yorkerju, pisal pa je tudi za Esquire, The Paris Review, Op-Ed stran The New York Timesa in sarajevsko revijo BH Dani. Hemon je trenutno profesor kreativnega pisanja na univerzi Princeton. Aleksandar Hemon je tudi glasbenik, pod projekt Electronica se podpisuje s “Cielo Hemon.« Najbolj znan je po romanih Nowhere Man (2002) in The Lazarus Project (2008) ter po pisanju scenarijev kot soscenarist filma The Matrix Resurrections (2021). Navija za nogometna kluba FK Željezničar in Liverpool.

 

V slovenščino so prevedena dela: Projekt Lazar (2010, Modrijan), Knjiga mojih življenj (Modrijan, 2013), Vprašanje Bruna (Goga, 2019) in To ni zate ( Goga, 2023). Vsa dela je prevedla Irena Duša.