Napol morilke
Roman opisuje usodo treh generacij tržaških Slovenk, ki zbežijo pred fašizmom – najprej k sorodnikom v Istro, nato k neznanim dobrotnikom v Maribor, a pravega doma ne najdejo več nikjer.
Copyright: Založba Goga
Dimenzije: 13 × 20 cm
Leto izida: 2021
Število strani: 233
ISBN: 9789612773441
ISBN: 9789612772819
O knjigi
Napol morilke je roman o treh generacijah tržaških Slovenk. Zgodba spremlja njihov nenadni pobeg pred fašizmom iz Trsta, bivanje na odmaknjenem podeželju v skupnem gospodinjstvu v Istri, ki terja medosebne zaplete in naposled z uničenjem oljčnega nasada sproži nadaljnji beg v Maribor, kjer tri Zanutove sprejme družina Gruden in jih nastani v lastnem stanovanju. Najmlajša, Zorka, odrašča ob zbadljivkah vrstnikov in postaja politično vse zavednejša, medtem ko njena mama Marina dočaka epilog z obiskom izginulega moža Antona, končno zaživi na svojem in sreča tržaškega begunca Gvida, ki ji šele zares odstre grozote Slovencev pod fašističnim režimom. V kontekstu današnjih migracijskih zgodb roman kaže na precej drugačen, morda strpnejši odnos Slovencev do begunstva in domoljubja.
Odzivi
Besedilo romana diskretno napeljuje bralca k razmisleku o odgovornosti, tako na medosebni kot na družbeni ravni. V sodobnem svetu namreč ni nič več samoumevnega, vse pa je postalo mogoče. Zato si je tudi tokrat znova treba zastaviti vprašanje o našem humanizmu: kajti – če parafraziram besede na koncu romana – začenja se tukaj, začenja se z menoj.
Marijan RupertPrav v odnosu mama-hči Napol morilke doživljajo nekaj bolj prepričljivih momentov: predvsem ko Marina vidi, da je hči izpostavljena različnim opazkam in ji poskuša dajati pogum, ki ga je njej sami tolikokrat zmanjkalo. In prav odnos s hčerjo postane tisto mesto, kjer Marina presega družinske vzorce.
Robert Kuret, Delo