Filter by Oznake izdelkov
roman
Moja košarica×

Ostani z mano, duša moja

19,90 

Ostani z mano, duša moja je ponatis romana Dušana Šarotarja iz leta 2011, ljubezenska zgodba po koncu druge svetovne vojne, ki jo pripoveduje, pa je kot “duša”, brezčasna, pomenljiva in izmuzljiva kot oblaki na nebu.  

Copyright: @2024 Založba Goga
Dimenzije: 14,4 x 23,4 cm
Število strani: 148
Leto izida: 2024
Vrsta: mehka vezava
ISBN: 9789612774554

O knjigi

Poetična zgodba lepe Ele iz Šalovec in mladega Juda iz Lendave je umeščena na ladjo, ki ob koncu druge svetovne vojne pluje iz Evrope v Kanado – na ladjo kot simbol razbolenega bega in hrepenečega iskanja neznanega, ki bo morda vsaj prividno zmehčalo ranjeni duši, povezani z enako usodo prekmurskih Judov tistega časa. Mednju se splete še zgodba Juliusa Schönauerja, judovskega fotografa iz Šalovec, ki mu je knjiga tudi posvečena. Leta 1944 je bil skupaj z drugimi prekmurskimi Judi deportiran v Auschwitz in bil tam po tem, ko je po naročilu fotografiral krvava dogajanja, usmrčen. Še pred tem pa je usmeril fotografski aparat v oblake, “kot bi iskal samo še duše, življenje, ki je obupalo nad zemljo”. 

(Jasna Vombek) 

Dušan Šarotar (foto: Boštjan Pucelj)

Dušan Šarotar

Dušan Šarotar (1968, Murska Sobota), pisatelj, pesnik, prevajalec, scenarist in fotograf. Avtor več kot dvajsetih knjižnih del. V središču njegovega umetniškega ustvarjanja so spomin, jezik, žalost in človekova duša, h katerim pristopa s poetičnim jezikom in značilno počasnostjo. Njegova proza je zaznamovana z opisi narave, mesta in posebne atmosfere. Avtorjevi romani Biljard v DobrayuPanorama in Zvezdna karta so bili v ožjem izboru za nagrado kresnik za najboljši roman. Leta 2023 je Šarotar prejel Župančičevo nagrado, najvišje priznanje mesta Ljubljana, za roman Zvezdna karta. Romana Panorama in Biljard v Dobrayu sta se v uvrstila v ožji izbor za prestižno prevajalsko nagrado Oxford-Weidenfeld Translation Prize, roman Panorama pa je bil uvrščen tudi v širši izbor za mednarodno literarno nagrado mesta Dublin 2018. Zanj je leta 2017 prejel mehiško nagrado Cesar-Lopez Cuadras za najboljši roman po izboru bralcev. Calvert Journal je roman uvrstil na seznam sto najboljših romanov iz srednje in vzhodne Evrope. Leta 2012 je Šarotar začel razvijati in razstavljati fotografski cikel Duše. Njegove fotografije so vključene v stalno zbirko Galerije Murska Sobota. Piše scenarije za igrane in dokumentarne filme ter filmske portrete slovenskih umetnikov. Prejel je rezidenčne štipendije v Kremsu, Galwayu, Sarajevu, na Cetinju in v Berlinu. Njegovi romani so prevedeni v številne jezike. Šarotar prav tako prevaja iz bosanskega, hrvaškega in srbskega jezika. Živi v Ljubljani.