Filter by Oznake izdelkov
roman
Moja košarica×

Težka voda

Pia Prezelj v romanu Težka voda dokaže, da je na na slovenskem podeželju mogoče skuhati sodobno zgodbo ter vanj postaviti močno protagonistko. – Ana Schnabl 

Preberite intervju z avtorico

Copyright: Založba Goga
Leto izida: 2023
Število strani: 120
Dimenzije: 13 x 20 cm
Vrsta: elektronska izdaja, trda vezava
ISBN: 9789612773908

O knjigi

V svetu, ki ga naseljujejo Ida, Marta, Tone in Lojze, na vrtovih gnijejo paradižniki, na nočnih omaricah ždijo nagačeni zajci, krave pa je treba slej kot prej ustreliti med oči. Nič čudnega, če na blatni zemlji komu usodno spodrsne ali pa mu glavo spešta kakšno drevo; Gospod vendarle daje in jemlje, povrh vsega pa še odpušča. 
V romanu Težka voda, svojstveni anatomiji krivde, ki prelamlja s tradicijo slovenske povesti, se drobci iz življenja starejše protagonistke Ide med posledicami zamolčane preteklosti in neizživete prihodnosti postopoma sestavljajo v okrušeno celoto. Ta v ekspresivnem, dovršenem slogu razkriva predvsem bridko resnico o prepletenosti življenj znotraj manjše vaške skupnosti, kjer se vse zdi na dlani, pa vendar skrivnost rojeva nove skrivnosti. 

Spremno besedo je zapisala Maja Šučur.

Nominacije in nagrade

Nagrada za najboljši prvenec knjižnega sejma 2023.

Nominacija za nagrado kresnik.

Nominacija za Cankarjevo nagrado.

Nominacija za nagrado kritiško sito.

Odzivi

Pia Prezelj

Pia Prezelj (1995) je pisateljica, prevajalka in novinarka kulturne redakcije časopisa Delo. Za svoje novinarsko delo je kot debitantka leta prejela nagrado pes čuvaj/watchdog 2022, ki jo podarja Društvo novinarjev Slovenije, za roman Težka voda (Goga, 2023) pa nagrado Društva slovenskih pisateljev za najboljši literarni prvenec leta.

Iz knjige

Trajalo bo dolgo in terjalo veliko, preden bo kot vsem tudi njim postalo jasno, kako hitro si odveč, kako hitro le še v breme – ne le drugim, tudi sebi – in kako zlahka se je odreči vsemu, kar se je že odreklo tebi.

Ko jo je opazovala, kako rahlja gredico, na katero se je zvrnil, ji je bilo žal, da o tem nikoli nista govorila, žal, da mu nikdar ni dala dovoljenja, čeprav ni prosil zanj in ne bi, toda zaslužil bi si ga, kot bi si sama zaslužila razumeti, kako lahko žaluješ za nečim, kar nikoli ni obstajalo, kako lahko izgubiš, česar nikoli nisi imel.