Filter by Oznake izdelkov
roman

To objokovano telo

Pretresljiv roman o bolečem nasprotju med prihodnostjo, ki si jo predstavlja izobražena mladina, in vsakdanjo realnostjo patriarhalnega sistema. To objokovano telo raziskuje teme identitete, pripadnosti, iskanja smisla ter položaja žensk in mladih v urbanem Zimbabveju.

Copyright: @2024 Založba Goga
Dimenzije: 15 × 21 cm
Število strani: 408
Leto izida: 2024
Vrsta: trda vezava
ISBN: 9789612774622

 

 

 

Tiskane izdaje
trda vezava27,90 

O knjigi

To objokovano telo pisateljice Tsitsi Dangarembga je pretresljiv roman o položaju žensk in mladih izobražencev revnega izvora v urbanem Zimbabveju. Protagonistka Tambudzai po odpovedi v brezupni službi krčevito išče novo možnost preživetja. Po vrsti ponižanj in psihičnih zlomov najde delo v turistični agenciji, ki zahodnim turistom ponuja »pristno afriško izkušnjo«. Ko se že zdi, da njena pot vodi le še navzgor, se znajde v položaju, ko mora svoje korenine prodati.

To objokovano telo je roman o bolečem nasprotju med prihodnostjo, ki si jo predstavlja izobražena mladina, in vsakdanjo realnostjo patriarhalnega, komercialnega sveta v eni od razmeroma uspešnih postokolonialnih držav afriške celine. Tsitsi Dangarembga subtilno raziskuje teme identitete, pripadnosti in iskanja smisla v neizprosnem svetu.

Roman je bil v ožjem izboru za nagrado booker in Pinterjevo nagrado PEN.

Tsitsi Dangarembga

Pisateljica, filmarka in aktivistka Tsitsi Dangarembga (1959) je prvi uspeh dosegla z romanom Nervous Conditions leta 1988. To je bila prva knjiga, ki jo je v angleščini izdala temnopolta Zimbabvejka. Zanjo je prejela nagrado pisateljev Commonwealtha, leta 2018 pa jo je BBC uvrstil med 100 najboljših knjig, ki so spremenile svet. Sledili sta še dve deli v trilogiji, The Book of Not (2006) in To objokovano telo (This Mournable Body, 2018). 

Avtorica je leta 2021 prejela nagrado za mir, ki jo podeljujejo Združenje nemških založnikov in knjigotržcev. V utemeljitvi so izpostavili, da je Dangarembga ne le ena najpomembnejših umetnic svoje države, temveč tudi široko slišan glas Afrike v sodobni literaturi. Zaradi udeležbe na protivladnih protestih s pozivi k reformam v domovini je bila leta 2022 obsojena na pogojno zaporno kazen.