Vojna nima ženskega obraza
Nobelova nagrajenka Svetlana Aleksijevič je s to knjigo ustvarila pretresljiv mozaik izpovedi, vtisov, spominov in pričevanj žensk, ki so se v drugi svetovni vojni borile na vzhodni fronti.
Dimenzije: 13 x 20 cm
Leto izida: 2020
Število strani: 417
Vrsta: mehka vezava, trda vezava
ISBN: 9789612772901
O knjigi
»Ne pišem o vojni, ampak o človeku v vojni. Ne pišem zgodovine vojne, ampak zgodovino čustev,« je o svojem delu zapisala beloruska avtorica in novinarka Svetlana Aleksijevič (1948), prejemnica Nobelove nagrade v letu 2015. Po drugi svetovni vojni je v Sovjetski zvezi družbene diskurze obvladovala podoba pogumnega in požrtvovalnega (moškega) junaka, ki se brez strahu podaja na bojišče, pripravljen, da v imenu višjih idealov žrtvuje življenje. Toda ta knjiga je pogumno zamajala uveljavljeni nacionalni mit in pokazala, da je imela vojna tudi drugo, zamolčano plat. Mozaik izpovedi, vtisov, spominov in pričevanj žensk je v necenzurirani obliki prvič izšel šele v času perestrojke, leta 1985, in predstavlja prvi del dokumentarno-umetniškega cikla »Glasovi utopije«, v katerega se uvršča tudi v slovenščino že prevedena Černobilska molitev.
Odzivi
Z vidika velikih tem uspe avtorici obrniti na glavo narativ vojne kot velikega zgodovinskega dogodka s tem, da pokuka v njeno vsebino in se ne zadovolji zgolj z njenim okvirom, medtem ko ji na polju ženskega vprašanja po eni strani uspe pokazati, da je vojna samo še ena od dejavnosti znotraj človeške družbe, ki jim spolno vprašanje predhaja, po drugi pa ugotavlja tudi, da so v marsikaterem oziru izkušnje vseh spolov lahko podobne. In morda je prav to najboljši dokaz prisotnosti in nedopustnosti družbeno pogojenih spolnih razlik.
Aljaž Krivec, www.ludliteratura.si